OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Rajzok exportálása DXF állományba

Elérés:

Menü:

Alkalmazás/Kiegészítés

DXF export


A DXF export modul segítségével az OmegaCAD tervezőrendszerrel elkészített rajzok átvihetők további feldolgozásra más grafikus rendszerbe.

Miért és mire használjuk a DXF formátumot?

Az 'Alkalmazás/Kiegészítés' menü 'DXF export' tételére kattintással lehet a modult elindítani, ekkor megjelenik az 'OmegaCAD DXF export:' dialógus ablak:

Browser export file name Info Options

Eredményfájl megadása: ahol be lehet állítani, hogy mely könyvtárba, milyen néven mentse le a rajzot DXF formátumban.

A 'Vonal export vastagság megadással' kapcsoló bekapcsolt állapotában a vonalakhoz lementi a vastagság adatot is. Ha ki van kapcsolva, akkor elvész a vastagság információ. A kikapcsolás akkor hasznos, ha a további felhasználás során a más CAD rendszerbe átemelt rajzokon a vonalvastagságokat a nyomtatás során változtatni akarják.

A 'Nem látható réteg elemeinek elhagyása' kapcsoló bekapcsolt állapotában a rajz nem látható rétegein elhelyezett elemek nem kerülnek bele a DXF állományba.

A 'Háttér réteg elemeinek elhagyása' kapcsoló bekapcsolt állapotában a rajz háttér rétegein elhelyezett elemek nem kerülnek bele a DXF állományba.

A 'DXF verzió:' ablakban lehet kiválasztani, hogy melyik AutoCAD verzió szerint készüljön el a DXF állomány. Célszerű a legmagasabb verziót választani, amit még a fogadni tud a partner. Az R14 változat használatakor a bonyolult, - jeleket is tartalmazó - vonaltípusok is megőrzik tulajdonságaikat a DXF export sor.

A 'Súgó' és 'Infó' gombok a szokásos módon működnek: megjeleníti a 'DXF export modul súgóját', illetve a regisztrációs adatokat is tartalmazó információs ablakot.

A 'DXF készítése' gombra kattintáskor megkezdődik a DXF fájl létrehozása Beállítások szerint. Ekkor megjelenik egy dialógus ablak, amely jelzi, hogy milyen néven hozza létre a program a DXF állományt. Az ablak jobb alsó sarkában egy állandóan változó irányú - „forgó” - vonal jelzi, hogy a program dolgozik.

A fájl létrehozása után a 'DXF export' modul automatikusan leáll, a 'DXF export' dialógus ablak bezáródik.


Tartalom:

A DXF formátumról általában
 
Eredményfájl megadása
Beállítások
 
Információk

Korlátozások/megjegyzések:

Mivel az OmegaCAD egy 2D-s grafikus szerkesztő program, és a felhasznált grafikus alapelemeiben is eltér az AutoCAD-től és más CAD rendszerektől is, ezért a DXF fájlok konvertálása során bizonyos eltérések keletkezhetnek az eredeti rajzhoz viszonyítva. Melyek lehetnek ezek az eltérések, korlátozások:

Az OmegaCAD a vonalakat vonalláncként – POLYLINE – kezeli, és a DXF állományba is ilyen módon írja be. Az OmegaCAD 8 féle, változtatható vonalvastagsággal dolgozik. A DXF export során a vonalláncokhoz a vastagságot hozzárendeli.

Az OmegaCAD vonalláncokat, köröket, köríveket tud kitölteni, és ehhez WINDOWS által nyújtott kitöltési lehetőségeket használja. Így a kitöltéseket a DXF állományba csak korlátozottan tudja exportálni. Csak a háromszög és négyszög alakú tömör kitöltéseket exportálja SOLID kitöltési elemként.

Az OmegaCAD-ben a szimbólumok és az adatbázis elemek több alapelemből felépülő összetett elemek. Az adatbázis elemek kiegészítő modulok által használt műszaki adatokat is tárolhatnak. A DXF export során a szimbólumok és az adatbázis elemek szétesnek grafikus alapelemekre. Az adatbázis elemben tárolt műszaki adatok nem tárolódnak DXF fájlban.

Az OmegaCAD és az egyéb CAD rendszerek eltérő kódlap szerinti karakterkészleteket használhatnak. Így előfordulhat, hogy az ékezetes karakterek nem, vagy hibásan jelennek meg. Ez a probléma megoldható, ha a rajzot az OmegaCAD alaprendszer 'Módosít'/'Ékezetes kód...' menüjének használatával a DXF fájlt fogadó rendszer által igényelt kódlap szerint átkódolja, és ezután készíti el a DXF fájlt..

Az OmegaCAD DXF export, import modulja csak a DXF formátumot támogatja!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site