OmegaCAD Grafikus Alaprendszer

Felhasználói kézikönyve

Rajzlap adatainak megadása

Elérés:

Menü:

Beállítások

Rajzlap...

Szerszámos:

Billentyűzet:

[R]


A funkció hívásakor megjelenik a 'Tervlap adatok beállítása' dialógus ablak. Lehetővé teszi a készítendő rajz valós fizikai méretének megfelelő rajzi alapformátum kiválasztását és kívánt szabványos helyzetben való használatát. A panel segítségével a rajzlap és a hozzá tartozó rétegek adatait lehet kezelni. A következő adatokat lehet beállítani:

'A rajzlap adat megadás funkciói:'

'A lap mérete:[mm]'

Kiválasztható a szabványos méretek közül, vagy egyedi méretként beállítható a lap x és y irányú mérete.

'Az origó helye:'

A megadott értéket kétféle mértékegységben lehet beállítani: 'Rajzlap [mm]' és 'Felhasználói egységben'.

'Rajzlap [mm]'

Ez esetben a megadott érték azt mutatja, hogy a rajzlap bal alsó sarkától hány mm távolságra található a felhasználói koordinátarendszer origója. Ha az érték negatív, akkor a felhasználói origó a rajzlaptól balra ill. lefelé található.

'Felhasználói egység'

Ez esetben a megadott a rajzlap bal alsó sarkának koordinátáit mutatja felhasználói egységben. A két kijelzési forma közti átkapcsoláskor az aktuális értéket átszámolja az új kijelzési formának megfelelően.

A gombra kattintáskor a rendszer megvizsgálja a rajzot, és megkeres a grafikus elemeket határoló befoglaló téglalap bal alsó és jobb felső sarkának koordinátáit. Ezután a rajzlap origóját és a rajzlap méretét - az aktuális felhasználói egység és lépték figyelembe vételével - úgy állítja be, hogy minden grafikus elem rajta legyen a rajzlapon.

'Dimenzió:'

A felhasználói koordinátarendszerben használt mértékegység kijelölésére szolgál. A listából lehet választani.

'Méretarány:'

A megadott listából lehet kiválasztani a rajz méretarányát. Figyelem! A Nyomtatás...-kor a torzítás értéknek 1.0000 -nak kell lenni ahhoz, hogy a lépték pontosan megegyezzen a beállítottal.

'A rajz neve:'

Az ablakban megadható a rajzra jellemző 50 karakterből álló név.

'A rajz rétegek kezelés funkciói:'

'Rétegek:'

Ebben lista ablakban látható a rajzhoz tartozó rétegek listája. (Lásd Rajz, réteg kezelés).

 
'Réteg állapotok:'

A rajzi rétegeknek a következő állapotai lehetnek:

Látszik

A rétegen lévő elemek látszanak és az elemekre minden módosítási művelet hat.

Háttér

A rétegen lévő elemek látszanak, de az elemekre a módosítási műveletek nem hatnak. (Csak látszanak, de nem módosíthatók, nem kijelölhetők, nem kérdezhetők le a tulajdonságaik!) Épp ezért, hogy vizuálisan is meg lehessen különböztetni őket, lehetőség van arra, hogy eltérő színnel jelenjenek meg. Ezt a Beállítások... Rendszer színek beállítása Háttér rétegek színe menüpont alatt állítható be.

Kikapcsolt

A rétegen lévő elemek nem látszanak. Értelemszerűen az elemekre a módosítási műveletek sem hatnak. (A rajz továbbra is tartalmazza a réteghez tartozó rajzi elemeket. A réteg állapotának átállításával azonnal meg is jelennek!).

Aktív

Az így kijelölt rétegre kerül minden újonnan megszerkesztendő grafikus elem! Az aktív réteg állítható a munkaterületen található Rétegek funkcióban is!

 
'Új réteg megadása:'

A rajzi rétegek lista végén mindig megjelenik az «új réteg» adatsor. (Nem jelenik meg már ez az adatsor, ha a rajzon a lehetséges mind a 255 réteg már megadott!).

Ha a listában az «új réteg» adatsort jelöljük meg, és megadjuk a réteg nevét, akkor a rendszer a réteg listára Látszik állapotban felveszi az új réteget.

 
'Réteg nevének módosítása:'

A kijelölt réteg tulajdonságai a réteg lista feletti sávban megjelenik. A 'Réteg neve' oszlop fölötti szerkeszthető ablakban a kijelölt réteg neve található, melyben a név módosítható.

A réteg nevének módosítása elvégezhetjük a lista soron az 'Réteg neve' oszlopban végzett dupla egér kattintással is. Ekkor a réteg adatsor réteg név oszlopban a réteg neve szerkesztő ablakban jelenik meg, ahol módosíthatjuk a kijelölt réteg nevét.

A réteg nevek módosítása során ebben a módban a következő réteg nevének módosításához a következő rétegre a fel-le nyilakkal is áttérhetünk.

Nem adhatunk meg a réteg listában azonos rétegneveket. Ha a réteg nevek módosítása közben két azonos név kerül megadásra, a rendszer hibajelzést ad, és visszaállítja a módosítás előtti nevet.

Ha ez a 'Tervlap adatok beállítása:' dialógus ablak bezárásakor történik, akkor gombbal az ablakban végzett összes módosítást is eldobjuk!

 
'Réteg állapot átállítása:'

A kijelölt réteg tulajdonságai a réteg lista feletti sávban megjelenik. Az 'Állapot' oszlop fölötti gombon a kijelölt réteg következő állapota látható. Ha az állapot gombot megnyomjuk, akkor a réteg állapota erre vált. Az állapot gomb a következő állapot beállítására vált.

Érvénytelen az állapot gomb, ha a kijelölt réteg aktív! Az aktív réteg állapota mindig Látszik kell legyen! Ezért az aktívnak kijelölt réteg állapota nem változtatható. Akkor is érvénytelen az állapot gomb, ha a kijelölt adatsor az «új réteg».

Több réteget is kijelölhetünk a réteg állapot átállítására, ha az egérrel a kijelölendő réteg sorára való kattintással egy időben nyomva tartjuk a 'Ctrl' billentyű gombot is!

A réteg lista egy tartományát jelölhetjük ki, ha az egérrel a kijelölendő réteg sorára való kattintással egy időben nyomva tartjuk a 'Shift' billentyű gombot is! Ekkor az előző egér kattintás és a legutolsó egér kattintás közötti réteg lesznek egyszerre kijelölve!

A réteg állapot átállítását elvégezhetjük a lista soron az 'Állapot' oszlopban végzett dupla egér kattintással is, ekkor megjelenik a lehetséges állapotok legördülő listája, és a listából történő választással átállíthatjuk a réteg állapotát.

Nem működik ez a mód, ha a kijelölt réteg már aktív, vagy a kijelölt sor az «új réteg». Ekkor csak elutasító hangjelzés halható!

A réteg állapot átállítását elvégezhetjük a lista soron végzett jobb oldali egér gomb felengedésre előbukkanó lebegő menü használatával. Ekkor e legördülő menüben megjelennek a lehetséges állapotok, megjelölve benne az érvényes állapotot.

A menüből választva beállíthatjuk az új állapotot. Ha több réteg is ki van jelölve, akkor az átállítás minden kijelölt rétegre igaz lesz. Kivéve, ha a kijelöltek között van az aktív réteg is. Ennek az állapota nem állítható át!
Mindegyik állapot érvénytelen a menüben, ha a kijelölt réteg már aktív, vagy a kijelölt sor az «új réteg»!

 
'Réteg aktívvá tétele:'

A kijelölt réteg tulajdonságai a réteg lista feletti sávban megjelenik. Az 'Aktív' oszlop fölötti gomb megnyomásával a réteg kijelölhető aktívvá. Ha a réteg állapota az aktívvá tétel előtt nem Látszik állapotú volt, akkor a rendszer az aktívvá kijelöléssel együtt az állapotot is Látszik -ra állítja.

Érvénytelen az aktív gomb, ha a kijelölt réteg már aktív! Akkor is érvénytelen az állapot gomb, ha a kijelölt adatsor az «új réteg».

A kijelölt réteg aktívvá tételét elvégezhetjük a lista soron az 'Aktív' oszlopban végzett dupla egér kattintással is. Ha a réteg már aktív, akkor már csak elutasító hangjelzés halható!

A kijelölt réteg aktívvá tételét elvégezhetjük a lista soron végzett jobb oldali egér gomb felengedésre előbukkanó lebegő menü használatával. Ha a réteg még nem aktív, a legördülő menüben érvényesen megjelenik meg 'Aktív' menü.

A menüből a 'Aktív' funkciót választva a kijelölt réteget aktívvá jelöljük ki.

 
'Réteg törlése:'

A kijelölt réteg ebben a funkcióban csak akkor törölhető, ha még nincs rajta rajzi elem, továbbá a törlés feltétele az is, hogy a listában őt követő rétegeken se legyen rajzi elem!

Ha a törlés ebben a funkcióban nem hajtható végre, akkor bármely réteget törölhetünk a Réteg törlés/áthelyezés... funkcióban!

Ha a kijelölt réteg törölhető, akkor a réteg törlését elvégezhetjük a lista soron végzett jobb oldali egér gomb felengedésre előbukkanó lebegő menü használatával. Ha a réteg törölhető, a legördülő menüben érvényesen megjelenik meg 'Réteg törlése /Del' menü.

A menüből a 'Réteg törlése /Del' funkciót választva törölhetjük a réteget!

'Delete'

Ha a kijelölt réteg törölhető, akkor a réteg törlését elvégezhetjük a billentyűzet 'Delete' gombjának megnyomásával is. Ha a réteg nem törölhető, akkor a gomb megnyomására csak elutasító hangjelzés halható!

A réteg törlése végrehajtható a lista ablakban a bal, vagy a jobb oldali egérgomb folyamatos lenyomása melletti mozgatással is. Ehhez a kurzort a lista ablakon kívülre kell mozgatni. Ezt a megjelenő "szemetes" kurzor jól láthatóan jelzi számunkra! Ha ilyen helyzetben engedjük fel az egérgombot, akkor a kijelölt réteget törli a rendszer!

 
'Réteg beszúrása:'

A kijelölt réteg elé új réteget illeszthetünk, ha a kijelölt rétegen és a listában őt követő rétegeken nincs rajzi elem! Az így beillesztet rétegnek nincs neve. A rendszer a listán automatikusan a réteg lista sorszámát jelöli meg a réteg neveként a listában. Például: (42.) ???

Ha a kijelölt réteg elé új réteg illeszthető, akkor a réteg beillesztését elvégezhetjük a lista soron végzett jobb oldali egér gomb felengedésre előbukkanó lebegő menü használatával. Ha a réteg elé új réteg illeszthető, a legördülő menüben érvényesen megjelenik meg 'Réteg beszúrása /Ins' menü.

A menüből a 'Réteg beszúrása / Ins' funkciót választva a kijelölt réteg elé új réteget illesztünk be!

'Insert'

Ha a kijelölt réteg elé új réteg illeszthető, akkor a réteg beillesztését elvégezhetjük a billentyűzet 'Insert' gombjának megnyomásával is. Ha a kijelölt réteg elé nem szúrható be új réteg, akkor a gomb megnyomására csak elutasító hangjelzés halható!

 


A gombra kattintáskor megjelenik a Réteg lement , ahol a rajz rétegei egy réteg fájlba menthetők.

A gombra kattintáskor megjelenik a Réteg betölt ahol egy korábban elmentett rajz rétegei fűzhetők hozzá a most szerkesztés alatt álló rajz rétegeihez.


A gomb lenyomásával érvénytelenítheti a változtatásokat.

A gomb lenyomásával véglegesítheti az elvégzett beállításokat.


Korlátozások/megjegyzések:

Az OmegaCAD rendszer A4, A3, A2, A1 és A0-ás méretű szabványos formátumok kiválasztását támogatja. A szabványostól eltérő rajzlap méreteit mm-ben kell megadni.

A kiválasztott rajzlap formátumok a szabvány szerinti természetes helyzetükben, vagy a szabványnak megfelelő 90 fokos elforgatású helyzetében használhatók. Nincs lehetőség az ettől eltérő szöggel való elforgatásra.

A rendszer a rajz adatainak megváltoztatása után mindig végrehajt egy Megjelenítés/Teljes rajzlap műveletet!

A palettán szereplőktől eltérő mértékegységek beállítására jelenleg nincs lehetőség.

A palettán szereplőktől eltérő méretarányok beállítására jelenleg nincs lehetőség.

Egy rajzon a jelenlegi kiépítésben maximálisan 255 réteg adható meg!

A réteg nevek maximum 32 karaktert tartalmazhatnak!

Egy rajzon nem lehet két azonos nevű réteget megadni!

A rajzlap méretei nem haladhatják meg a 32000mm-t!

A rajzlap méretei nem lehetnek kisebbek 100mm-nél!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site