Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Csatlakozási pont szerkesztése

'NAFIR Egyvonalasterv készítés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O EGYVONALAS tervezés

Egyvonalas tervezés

Csatlakozási pont szerkesztése

Szerszámos:

A funkció segítségével előre beállított grafikus alap szimbólum jellemzővel rajzolhatjuk meg az egyvonalas terven a körvezeték csatlakozási pontokat, összekötő vezeték leágazásokat.

A funkciót elindítva az utoljára beállított grafikus alap szimbólumot pozícionálhatjuk a kívánt helyre. A kívánt pontot kijelölve a rendszer elhelyezi a szimbólumot, és a következő helyének kijelölésével folytathatjuk a műveletet.

Gyűjtősín csatlakozás, vagy vezeték leágazási pont helye: [ESC=Kilépés!]

A jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére az alábbi lebegő menü jelenik meg.

Ekkor a lebegő menüben megjelenő funkciók a pont megadása közben is hívhatók, végrehajthatók, anélkül, hogy a funkció végrehajtás megszakadna. Kivéve az Eldob, Esc funkciót, mely kifejezetten a funkció szerkesztési eredmény nélküli befejezésére szolgál.

Az ikonnal is megjelenített lebegő menü funkciók közvetlenül működtethetők a rendszer hierarchikus menüjéről, szerszámosról, vagy ha van a gyorsító billentyűzetről is!

A szerkesztendő csatlakozási pont szimbólumát, vonalának jellegét és méretét, a pont pozícionálása közben a Szimbólum stílus beállítása [B] funkcióval módosíthatjuk.

A csatlakozási pont helye alapján a rendszer 'NAFIR' kiegészítése megkeresi a pont környezetéhez tartozó mezőt! Ez a következők szerint történik. A pontot körüljárva a rendszer a mező határ rétegeken olyan vonalakat keres, amely egy összefüggő területet határolnak. Ha van ilyen terület, és ezen a területen van olyan felírat, amely mező határ, vagy tervjel rétegen található és lehet mező azonosító (=Exx), akkor ez alapján a létesítményben meg kell találni ezt a mezőt. (Azaz legyen a megtalált felirattal azonos mező azonosító a mező listán. Ezt a mezőt még feszültségszinthez is kell rendelni, azaz (=D,E,H,J,K... azonosítója legyen.) Ha ez is megvan, akkor már csak a rajz réteg listában a feszültség szinthez tartozó gyűjtősín réteget kell megtalálni. Ha ez is megvan, akkor a csatlakozási pont szimbólum elemet a rendszer automatikusan, függetlenül az érvényben lévő beállítástól, az így kiválasztott rétegre helyezi.

Csatlakozási pont - réteg - színkód egyeztetés:

=Dxx

220 kV

"120kV-os gyűjtősín"

2.es színkód

=Exx

120 kV

"120kV-os gyűjtősín"

3.es színkód

=Hxx

30 kV

"30-20-10kV-os gyűjtősín"

4.es színkód

=Jxx

20 kV

"30-20-10kV-os gyűjtősín"

5.es színkód

=Kxx

10 kV

"30-20-10kV-os gyűjtősín"

6.es színkód

=Mxx

3 kV

"6-3-0,4kV-os gyűjtősín"

7.es színkód

=Mxx

6 kV

"6-3-0,4kV-os gyűjtősín"

7.es színkód

=Nxx

0,4 kV

"6-3-0,4kV-os gyűjtősín"

8.es színkód

Továbbá ekkor a megszerkesztett szimbólum színe is a feszültségszintnek megfelelőre színkódra vált.

Ha a rendszer 'NAFIR' kiegészítése a csatlakozási pontból a feszültség szintet nem tudja azonosítani, vagy az azonosított feszültség szintnek megfelelő réteg nem található, akkor a megszerkesztett csatlakozási pontot a rendszer az érvényesen beállított aktív rétegre helyezi!! Ha az elemeket egy megkívánt rajzi rétegre kívánjuk helyezni, akkor a művelet meghívása előtt a Réteg beállítások [R] funkcióban jelölhetjük ki az aktív réteget. Itt adhatunk meg új rétegeket is!

A munkafelületen található Aktív réteg beállítása funkcióval a művelet előtt, és a pont beviteli művelet közben is állíthatjuk az elhelyezési réteget!

Az így elhelyezett grafikus alap szimbólum a grafikus alrendszer bármely funkciójával manipulálható!

A funkció ismétlődő végrehajtását az 'ESC' billentyű megnyomásával, vagy a jobb oldali egérgomb felengedésére megjelenő lebegő menü 'Kilépés' funkciójával lehet befejezni. Folytatható a funkció úgy is, hogy egy másik funkció végrehajtását kezdjük meg!


Lásd:

Vonal stílus beállítása [V]


Lásd még:
Az egyvonalas tervek NAFIR kompatibilitásának kritériumai
A NAFIR kompatibilitású egyvonalas tervezés
Az egyvonalas tervek exportálása a NAFIR rendszerbe

Korlátozások/megjegyzések:

A funkció kétféle grafikus alap szimbólum jellemzővel dolgozik. Ha az elhelyezési pont gyűjtősínen van, akkor a gyűjtősínre vonatkozó beállítás szerint rajzol, ha nem akkor a vezeték csatlakozási pont szerint rajzol.

A funkció végrehajtása közben módosított grafikus alap szimbólum jellemző adatait megőrzi a rendszer a következő használatokhoz! A módosított jellemzőt mindig a következő pont jellege szerint használja és tárolja a rendszer. Azaz ha a pont megadása előtt módosítunk a szimbólum jellemzőin, akkor ha gyűjtősínen lesz a következő megadott pont, akkor ezt a módosított jellemzőt a későbbi gyűjtősín csatlakozási pontokhoz fogja használni a rendszer. Ha nincs a következő pont gyűjtősínen, akkor ezt a vezeték csatlakozási pontokhoz fogja használni.

Ha a kijelölt pont nincs gyűjtősínen, vezetéken, akkor a rendszer ezt hiba hangjelzéssel jelzi.


Korlátozások/megjegyzések:

Az így elhelyezett grafikus alap szimbólum a grafikus alrendszer bármely funkciójával manipulálható!

A funkció végrehajtása közben módosított grafikus alap szimbólum stílus adatokat megőrzi a rendszer a következő használatokhoz!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site