Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Vezeték rajzolása

'NAFIR Egyvonalasterv készítés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O EGYVONALAS tervezés

Egyvonalas tervezés

Vezeték rajzolása

Szerszámos:

A funkció segítségével előre beállított vonal jellemzővel rajzolhatunk tetszőleges áramköri kapcsolatokat. (vonal/sorozatokat.)

A rajzolást a vezeték első pontjának megadásával kezdjük.

Vezeték első pontja: [ESC=Kilépés!]

A továbbiakban annyi vonal pontot adunk meg, amennyi a vezeték kapcsolat megrajzolásához szükséges.

Vezeték következő pontja: [ESC=Kilépés!]

A jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére az alábbi lebegő menü jelenik meg.

Ekkor a lebegő menüben megjelenő funkciók a vonal pont megadása közben is hívhatók, végrehajthatók, anélkül, hogy a funkció végrehajtás megszakadna. Kivéve az Eldob, Esc funkciót, mely kifejezetten a funkció szerkesztési eredmény nélküli befejezésére szolgál.

Az ikonnal is megjelenített lebegő menü funkciók közvetlenül működtethetők a rendszer hierarchikus menüjéről, szerszámosról, vagy ha van a gyorsító billentyűzetről is!

A vonalsorozat szerkesztését befejezhetjük úgy is, hogy az utolsó pontot egymás után kétszer adjuk meg!

A vonal pontok szerkesztési szabályai és a közben lehetséges műveletek azonosak a Vonallánc szerkesztése [v] közben használhatókkal!

A szerkesztendő vezeték jellegét, az első sarokpont vagy a további pontok pozícionálása közben a Vonal stílus beállítása [V] funkcióval módosíthatjuk.

A vezeték vonal első pontja alapján a rendszer 'NAFIR' kiegészítése megkeresi a pont környezetéhez tartozó mezőt! Ez a következők szerint történik. A pontot körüljárva a rendszer a mező határ rétegeken olyan vonalakat keres, amely egy összefüggő területet határolnak. Ha van ilyen terület, és ezen a területen van olyan felírat, amely mező határ, vagy tervjel rétegen található és lehet mező azonosító (=Exx), akkor ez alapján a létesítményben meg kell találni ezt a mezőt. (Azaz legyen a megtalált felirattal azonos mező azonosító a mező listán. Ezt a mezőt még feszültségszinthez is kell rendelni, azaz (=D,E,H,J,K... azonosítója legyen.) Ha ez is megvan, akkor már csak a rajz réteg listában a feszültség szinthez tartozó gyűjtősín réteget kell megtalálni. Ha ez is megvan, akkor a vezeték vonal elemet a rendszer automatikusan, függetlenül az érvényben lévő beállítástól, az így kiválasztott rétegre helyezi.

Vezeték azonosító - réteg - színkód egyeztetés:

=Dxx

220 kV

"120kV-os gyűjtősín"

2.es színkód

=Exx

120 kV

"120kV-os gyűjtősín"

3.es színkód

=Hxx

30 kV

"30-20-10kV-os gyűjtősín"

4.es színkód

=Jxx

20 kV

"30-20-10kV-os gyűjtősín"

5.es színkód

=Kxx

10 kV

"30-20-10kV-os gyűjtősín"

6.es színkód

=Mxx

3 kV

"6-3-0,4kV-os gyűjtősín"

7.es színkód

=Mxx

6 kV

"6-3-0,4kV-os gyűjtősín"

7.es színkód

=Nxx

0,4 kV

"6-3-0,4kV-os gyűjtősín"

8.es színkód

Továbbá ekkor a megszerkesztett vonal színe is a feszültségszintnek megfelelőre színkódra vált.

Ha a rendszer 'NAFIR' kiegészítése a vezeték kezdő pontjából a feszültség szintet nem tudja azonosítani, vagy az azonosított feszültség szintnek megfelelő réteg nem található, akkor a megszerkesztett vezeték vonalat a rendszer az érvényesen beállított aktív rétegre helyezi! Ha az elemeket egy megkívánt rajzi rétegre kívánjuk helyezni, akkor a művelet meghívása előtt a Réteg beállítások [R] funkcióban jelölhetjük ki az aktív réteget. Itt adhatunk meg új rétegeket is!

A munkafelületen található Aktív réteg beállítása funkcióval a művelet előtt, és a pont beviteli művelet közben is állíthatjuk az elhelyezési réteget!

Az így elhelyezett vonal a grafikus alrendszer bármely funkciójával manipulálható!


Lásd:

Vonal stílus beállítása [V]


Lásd még:
Az egyvonalas tervek NAFIR kompatibilitásának kritériumai
A NAFIR kompatibilitású egyvonalas tervezés
Az egyvonalas tervek exportálása a NAFIR rendszerbe

Korlátozások/megjegyzések:

A 'NAFIR' egyvonalas bővítésben a mezőhöz tartozást, réteg és szín beállítást a rendszer a vezeték vonal kezdő pontja alapján végzi. A további, folytató pontok megadásakor már nincs ellenőrzés! Ha az első pont nem volt azonosítható helyen, akkor nincs réteg és szín állítás! Ha az első pont alapján megtörténik egy mező azonosítása, és ez alapján beállításra kerül az elhelyezés rétege és a vonal színe, akkor a további pontok lehetnek bárhol, a vezeték az első pont alapján kiválasztott rétegre kerül, és az ehhez tartozó színű lesz! Ebben az esetben a rendszer még hibajelzést sem ad!


Korlátozások/megjegyzések:

Az így elhelyezett vonal a grafikus alrendszer bármely funkciójával manipulálható!

A funkció végrehajtása közben módosított vonal stílus adatokat megőrzi a rendszer a következő használatokhoz!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site