Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Blokk másolása

'Áramútterv logikai tervezés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O Áramút LOGIKAI tervezés

Áramút tervezés

Blokk műveletek Blokk másolása

Szerszámos:

Ikon:


A parancs segítségével a kijelölt blokkot az áramút terv tetszőleges lapjára másolhatjuk.

A parancs kiadását követően, ha még nem volt aktív blokk terület, akkor azt ki kell jelölnünk. Ez a folyamat azonos a Blokk terület kijelölése funkció működésével. Ha volt már kijelölve blokk terület, de ez nem azonos azzal a területtel, amelyet mi most másolni akarunk, akkor a funkció hívása előtt a Blokk kijelölés megszüntetése paranccsal meg kell szüntetni a kijelölést.

Ezután a kijelölt blokk körvonalát a kívánt helyre mozgatva, és pont bevitelt elvégezve a blokk elemei (szimbólumok, vezetékek, stb.) az új helyen létrejönnek. A blokk másolása során az áramkör elemei elveszítik egyedi azonosítóikat! A készülékrészből azonosítatlan szimbólum vagy doboz lesz, a sorkapcsok, kábelek sorszám nélküliek lesznek. A 'Azonosított készülékek elhelyezése' kapcsoló kikapcsolt állapotában. Ha a kapcsoló bekapcsolt, akkor az egy készülékhez tartozó elemek egy új készülékben lesznek elhelyezve, megtartva a készülék eredeti tulajdonságokat.

A blokk terület áthelyezésekor a rendszer a területen belül lévő vezeték kapcsolatokat megtartja. de a terület határon áthaladó kapcsolatokat elvágja. A másolt elemek azonosítói megszűnnek, azonosítatlan elemekké válnak, illetve a szereléshelyek megtartják korábbi azonosítóikat.

A blokk terület másolásakor lehetőség van arra, hogy az alábbi kapcsolók használatával a másolt területen található egy készülékhez tartozó elemek egy új készülékben legyenek elhelyezve, vagy az azonosítatlan elemekké váljanak. A művelet végrehajtása során mód van arra, hogy a blokk területet elforgatva helyezzük el. A kapcsoló azonosan működik és együtt állítódik az alábbi funkciókkal: Blokk elhelyezése könyvtárból... Beillesztés csoportként... [Ctrl+Shift+V]


'Pozicionálás közben is van támogatás'

Bekapcsolt állapotában a blokk elhelyezési pozíciójának megadásakor lehetőség van további módosításra az 'Blokk pozició:' dialógus segítségével.

A logikai blokkok elhelyezése során lehetőség van a blokk elforgására. Ha az elforgatott blokk mérete egy adott forgatás esettén nagyobb lenne, mint az áramútterv lapok logikai háló területe, az a forgatási érték nem állítható be!

A kapcsoló a blokknak a tervlapon történő pozícionálása közben is ki/be kapcsolható a jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére megjelenő lebegő menü segítségével.


'Azonosított készülékek elhelyezése'

Bekapcsolt állapotában a blokkban az egy készülékhez tartozó elemeket azonos készülékben helyezi el a rendszer, megtartva az eredeti készülék tervjel osztály azonosítót. Ha a blokk többször is elhelyezésre kerül, akkor a tervjelsorszámok léptetésre kerülnek.

A kapcsoló a blokknak a tervlapon történő pozícionálása közben is ki/be kapcsolható a jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére megjelenő lebegő menü segítségével.


Azonosítatlan szimbólumonként elhelyezett blokk.


'Azonosított készülékek elhelyezése' kapcsolóval elhelyezett blokk.


Ezután meg kell adni a blokk helyét a tervlapon.

A blokk bal alsó pontja: [ESC=Kilépés!]

A jobb oldali egérgomb megnyomása, majd felengedésére az alábbi lebegő menü jelenik meg. Ekkor a lebegő menüben megjelenő funkciók a referencia pont megadása közben is hívhatók, végrehajthatók, anélkül, hogy a funkció végrehajtás megszakadna. Kivéve az Eldob, Esc funkciót, mely kifejezetten a funkció szerkesztési eredmény nélküli befejezésére szolgál.

A pozíció megadása közben a lebegő menü segítségével az alábbi beállításokat tudjuk közvetlenül, a funkció végrahajtásának megszakítása nékül végrehajtani:

'Pozicionálás közben is van támogatás'

'Azonosított készülékek elhelyezése'

---> --->

Ha a 'Pozicionálás közben is van támogatás' kapcsoló be van kapcsolva, akkor az elem elhelyezését az 'Blokk forgatás:' dialógus segítségével módosítani lehet:

A gomb véglegesíti az elemet a rajzon és új elhelyezési pozíció megadását teszi lehetővé. A rendszer az 'Blokk forgatás:' dialógusba belépve a kurzort automatikusan a gombra helyezi. Az elem „gyors” elhelyezéséhez elegendő kétszer kattintani az egér bal oldali gombjával. (double-click)

A 'Forgatás:' csoportban módosítható a blokk elhelyezés forgatási szöge fokokban, az óramutató járásával ellentétes pozitív irányban.

A gomb megnyomásával újra mozgathatjuk az elhelyezendő elemet.

Az gomb megnyomásával módosíthatjuk a kijelölt elem paramétereit, vagy új elemet adhatunk meg.

Az gombbal úgy fejezzük be a műveletet, hogy nem történik elem elhelyezés.

A kurzort a megfelelő helyre pozícionálva és a pontot megadva a rendszer elhelyezi a logikai blokkot a tervlapon. A kiválasztott és szereléshely azonosított blokk fájl a terv aktuális lapjára tetszőleges számban másolható.


Lásd:

Blokk terület kijelölése

Blokk kijelölés megszüntetése


Lásd még:

Grafikai megjelenés...


Korlátozások/megjegyzések:

Az áramút logikai tervezés során NE használjuk a grafikus alaprendszer blokk műveleteit! Azok az OmegaCAD ELEKTRO rendszer objektumait figyelmen kívül hagyják, nem kezelik!

A végrehajtott művelet után az eredeti helyzet visszaállítására nincs semmilyen lehetőség! (A grafikus undo az áramköri objektumok nyilvántartásra hatástalan!)

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site