Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Tokozott berendezés megadása

'NAFIR Egyvonalasterv készítés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O EGYVONALAS tervezés

Egyvonalas tervezés

Tokozott berendezés megadása

Szerszámos:

A 'NAFIR' egyvonalas rendszerben a tokozott berendezéseket az egyvonalas terven egy téglalappal határolt területtel jelenítjük meg. A téglalap határololó vonala a tokozott berendezés, a területén belül elhelyezkedő készülékek a tokozott berendezéshez tartozó készülékek lesznek. Csak azok a készülékek tartozhatnak a tokozott berendezéshez, amelyeknek a rajzolatai teljes egészében a tokozott berendezéshez tartoznak. A rajzolat elemei nem lehetnek a körvonalon kívűl. Kivéve a keszülék tervjelét.

A szerkesztés során elsőként a téglalap egyik sarokpontját adjuk meg.

A tokozott berendezést jelölő téglalap első sarok pontja: [ESC=Kilépés!]

Pozícionálás közben, a Pont beviteli állapotban, az egér jobb oldali gombjának lenyomásával elérhetők a Pont igazítási mód... funkciói. A téglalap vonal megjelenési formáját a Vonal stílus beállítás határozza meg, amelyet a sarokpontok szerkesztése közben is változtathatunk a lenyomott jobb oldali egérgomb felengedésre megjeleno lebegő menü segítségével.

---> ---> ---> ---> --->

Az első sarokpont megadása után a kurzor mozgatásakor gumizott téglalap jelenik meg. A téglalap oldalai párhuzamosak a koordináta rendszer X és Y tengelyével.

A tokozott berendezést jelölő téglalap átlós pontja: [ESC=Kilépés!]

A két átlós sarokpont megadása után ellenőrzésre kerül, hogy a tokozott berendezés valamennyi sarokpontja ugyanabba a mező területbe esik-e. Ha nem akkor az alábbi hibajelzést kapjuk. A hibát korrigálhatjuk most, vagy késobb a Tokozott berendezés módosítása funkcióban.

Ez után azt ellenőrzi a rendszer, hogy a tokozott berendezés határoló vonala nem metsz-e készülék rajzolatot. ha igen, akkor az alábbi hibajelzést kapjuk. A hibát korrigálhatjuk most, vagy késobb a Tokozott berendezés módosítása funkcióban.

Az is ellenorzésre kerül, hogy a tokozott berendezés nem esik-e egy másik tokozott berendezés területére. ha igen, akkor az alábbi hibajelzést kapjuk. A hibát korrigálhatjuk most, vagy késobb a Tokozott berendezés módosítása funkcióban.

Ezután a tokozott berendezés megadása funkció jelenik meg, ahol a készülék alábbi tulajdonságait adhatjuk meg.

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Tervjel megadása

A készülék megadási ablakba belépve a rendszer a készülékhez terven használt tervjelek listáján az első tervjelhez rendelt következő tervjel sorszámot adja.

Lásd: Következő tervjel-sorszám elfogadása

A bal felső sarokban megjelenő tervjelek közül bármelyikre rámutatva, a terven már meglévő tervjelek közül választhatunk.

Lásd: Tervjel választása áramút tervben meglévőből

Új tervjel és sorszám megadása

A tervjel és tervjel sorszám gombokkal beállíthatjuk a kívánt tervjelet és tervjel sorszámot.

Lásd: Tervjel - sorszám megadása billentyűzetről

Elhelyezés szereléshelyének megadása

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben az egyvonalas szimbólum elhelyezéskor lekérdezésre kerül az adott pozícióhoz tartozó mező. A szereléshely listáról a rendszer automatikusan hozzárendeli az első olyan szereléshelyet, amely az pozícióból meghatározott mezőhöz tartozik. A készülék szereléshelyhez való rendeléshez ez egy korrekt szereléshely lesz. Csak akkor módosítsuk a szereléshelyet, ha a mezőhöz több szereléshely is hozzárendelt, és a rendszer nem a kívántat választotta ki.

A 'Szereléshely:' csoportban láthatjuk, hogy az elhelyezendő egyvonalas készülék mely szereléshely/(panel) egységen lesz elhelyezve. A gomb segítségével beállíthatjuk a kívánt szereléshelyet. (Lásd: Szereléshely kijelölése). Ha meglévő készüléket jelölünk ki, akkor a rendszer ellenőrzi a szereléshelyet.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a szereléshely itt nem módosítható!

Ha megváltoztatjuk a készülék elhelyezését, és a készülék nem típus nélküli, akkor a rendszer elvégzi a Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése funkciót! Ha a készülék típusa szerinti névleges feszültség nem egyezik meg az elhelyezés mező alfanumerikus jelből ('=D, E, H, J, K, M, N') adódó feszültséggel, akkor hibajelzést kapunk!

Készülék típus megadása

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készülék adatbázisban előre definiált készülék csoportban helyezhetünk el készülék típusokat, és csak az ilyen típusok használhatók fel a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekben.

A gombbal megadhatjuk a készülék típusát, névleges adatát: (Lásd: Készülék típus megadása)

Az új készülék típusát a mezőben láthatjuk.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

ELMŰ/ÉMÁSZ adatok:

A csoportban a kiválasztott készülék 'NAFIR' azonosítóját, a típusát, névleges adatait és ha van, akkor a további 'NAFIR' tulajdonságait láthatjuk.

A készülék adatok megjelenése, ha nincs a készüléknek típusa:

A készülék adatok megjelenése, ha a készülék nem az előre definiált 'NAFIR' készülék csoportban van az adatbázisban:

Mindkét előbbi esetben az egyvonalas terv 'NAFIR' exportja hibás lesz!

Ha a készülék az adatbázisban 'NAFIR' helyesen van megadva, akkor az adat visszajelzése során a készülék adat a 'NAFIR' objektum szerinti elnevezést tartalmazza. Az alábbi példában: Tokozott berendezés. Továbbá tartalmazza az adatbázis szerinti névleges feszültség szintet is. Itt Un=10kV. Továbbá tartalmazza a készülék típusát, és ha van(-ak) a készülék jellemzőket és a névleges adatokat.

Bővített készülék jellemzők és névleges adatok:

Az 'NAFIR' egyvonalas rendszerben a tokozott berendezéseket a 'NAFIR' egyvonalas adatbázisban előre definiált készülék osztályhoz rendeljük. Ezek az előre definiált objektum típusok, melyek bővített készülék jellemzőkkel vannak ellátva. Az egyes készülék típusokhoz bővített névleges adatokat adhatunk meg.

A funkció segítségével a készülékhez megadott jellemzőket és névleges adatokat tekinthetjük meg.

A tokozott berendezés készülékei:

A tokozott berendezésekhez a területükön elhelyezkedő készülékek tartoznak. A 'Tokozott berendezés:' minta rajzolatában 'zöld' színnel azok a készülékek káthatóak, amelyek a tokozott berendezéshez tartozhatnak. A 'szürke' színnel megjelenített készülékeket a tokozott berendezés határvonala metszi. Ezek nincsenek teljes terjedelmükkel a tokozott berendezés területén!

A fenti színeket a Beállítások... Rendszer színek beállítása funkcióban lehet változtani. A hibás készülékek színét a Módosítás után eltűnő elem színe határozza meg. A tokozott berendezéshez tartozó készülékek színét pedig a Módosítással érintett elem színe szín jeleníti meg.

A funkció segítségével a tokozott berendezéshez tartozó készlékeket tekinthetjük meg. Itt változtathatunk a készülékek tokozott berendezéshez rendelésének módján is!

Készülék típus visszavonása

A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk típus nélküli készülékeket!

A funkcióval a már típussal rendelkező készülék típusát állíthatjuk vissza típus nélkülire. Csak akkor érvényes a gomb, ha az új készüléknek már van típusa.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Vonal szín váltás

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készüléket megjelenítő vonalszín módosítása egyedileg nem lehetséges. Az átszínezés egy előre beállított paletta szerint, a készülék szereléshelyhez való rendelés alapján történik. A készülék szereléshelye megadja mezőhöz tartozást. A mező azonosító első betűjele meghatározza a berendezés feszültség szintjét, amely az átszínezés alapja.

Egyvonalas készülék tervjel felirat stílus beállítása

Az készülék egyvonalas képe az ablakban látható. Ebben az ablakban beállítható a készülék tervjelének megjelenésének módja.

Lásd: Egyvonalas készülék tervjel felirat stílus beállítása

A tokozott készülék tervjel megjelenés beállítása

Az ablakban ki/be kapcsolhatjuk a tokozott készülék tervjel megjelenését.

Készülék költség kódjának megadása

Az ablakban megadhatjuk a készülék költség kódját.

Lásd: Új/Meglévő/Felhasznált/Bontandó/Cserélendő költség adatok megadása

Készülék rövid funkcióleírás megadása

A készülék rendeltetésére, funkciójára utaló rövid leírást adhatunk itt meg ebben az ablakban.

Lásd: Megjegyzés megadása készülékhez

Az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!


A készülék elhelyezés befejezése mentés nélkül.

A beállított adatokkal a készülék elhelyezésre kerül a tervlapon, és adatai bejegyzésre kerülnek a készülék nyilvántartásba.

Ha a készülék nem típus nélküli, akkor a rendszer elvégzi a Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése funkciót! Az ellenőrzés a készülék típusa szerinti névleges feszültség és az elhelyezés mező alfanumerikus jelből ('D, E, H, J, K, M, N') adódó feszültséggel való egyezésre, valamint a készülékhez rendelt szimbólum megfelelőségére vonatkozik. Itt ellenrzésre kerül még a készülék beépítési fázisok és a szimbólumhoz megadott fázisszám öszhangja is!

Ha hiba van, akkor itt lehetőségünk van visszatérni a funkcióba, és elvégezni a hiba kijavítását!


A készülék szereléshelyhez való rendelés alapján a rendszer megpróbálja automatikusan beállítani a készülék elem grafikus réteg elhelyezését. A szereléshelynek mezőhöz rendelése alapján a feszültségszintet meg kell tudni állapítani. Azaz a mező azonosító a következő formátumú legyen: (=D,E,H,J,K... ) Ha ez megvan, akkor már csak a rajz réteg listában a feszültség szinthez tartozó készülék réteget kell megtalálni. Ha ez is megvan, akkor a készülék elemet a rendszer automatikusan, függetlenül az érvényben lévő beállítástól, az így kiválasztott rétegre helyezi.

Készülék elem - réteg - egyeztetés:

220 kV

"120kV-os készülék"

120 kV

"120kV-os készülék"

30 kV

"30-20-10kV-os készülék"

20 kV

"30-20-10kV-os készülék"

10 kV

"30-20-10kV-os készülék"

3 kV

"6-3-0,4kV-os készülék"

6 kV

"6-3-0,4kV-os készülék"

0,4 kV

"6-3-0,4kV-os készülék"

Ha a rendszer 'NAFIR' kiegészítése a készülék szereléshelyéből a feszültség szintet nem tudja azonosítani, vagy az azonosított feszültség szintnek megfelelő készülék réteg nem található, akkor a megszerkesztett készülék elemet a rendszer az érvényesen beállított aktív rétegre helyezi! Ha az elemeket egy megkívánt rajzi rétegre kívánjuk helyezni, akkor a muvelet meghívása elott a Réteg beállítások [R] funkcióban jelölhetjük ki az aktív réteget. Itt adhatunk meg új rétegeket is.


Lásd:

Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése

Tokozott berendezés módosítása

Készülék törlés

Készülék lista...


Lásd még:
Az egyvonalas tervek NAFIR kompatibilitásának kritériumai
A NAFIR kompatibilitású egyvonalas tervezés
Az egyvonalas tervek exportálása a NAFIR rendszerbe
Tokozott berendezés a NAFIR egyvonalas rendszerben

Korlátozások/megjegyzések:

A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk típus nélküli készülékeket!

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készülék adatbázisban előre definiált készülék csoportban helyezhetünk el készülék típusokat, és csak az ilyen típusok használhatók fel a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekben.

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készüléket megjelenítő vonalszín módosítása egyedileg nem lehetséges. Az átszínezés egy előre beállított paletta szerint, a készülék szereléshelyhez való rendelés alapján történik. A készülék szereléshelye megadja mezőhöz tartozást. A mező azonosító első betűjele meghatározza a berendezés feszültség szintjét, amely az átszínezés alapja.

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készülék elhelyezéskor lekérdezésre kerül az adott pozícióhoz tartozó mező. A szereléshely listáról a rendszer automatikusan hozzárendeli az első olyan szereléshelyet, amely az pozícióból meghatározott mezőhöz tartozik. A készülék szereléshelyhez való rendeléshez ez egy korrekt szereléshely lesz. Csak akkor módosítsuk a szereléshelyet, ha a mezőhöz több szereléshely is hozzárendelt, és a rendszer nem a kívántat választotta ki.

A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk azonosítatlan tokozott berendezéseket!


Korlátozások/megjegyzések:

A funkció a tokozott berendezés adatainak mentésekor mindig aktualizálja a hozzá tartozó készülékek listáját!

A gombbal kiválasztott készülék típusát a rendszer a modul futása alatt megőrzi. Új készülék megadásakor automatikusan ezt a típust rendeli az új készülékhez!

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
1992-2022
Minden jog fenntartva. ©
OmegaSoft WEB Site