Az OmegaCAD ELEKTRO tervezőrendszer felhasználói kézikönyve

Készülék módosítás

'NAFIR Egyvonalasterv készítés' modul

Elérés:

Menü:

E L E K T R O EGYVONALAS tervezés

Egyvonalas tervezés

Készülék módosítás

Szerszámos:

Korábban a tervlapon elhelyezett készülék azonosítóit, típusát, jellemzőit és megjelenítését tudjuk módosítani. A funkció hívása után a kereső kurzorral ki kell jelölni a módosítani kívánt készüléket.

Készülék azonosítása módosításra: [ESC=Kilépés!]

A funkció segítségével a tervlapon korábban elhelyezett azonosítatlan egyvonalas szimbólumot alakíthatunk át azonosított egyvonalas készülékké. Ha a funkció hívása után a kereső kurzorral azonosítatlan egyvonalas szimbólumra mutatunk, akkor az Egyvonalas készülék megadása funkcióba jutunk, ahol az egyvonalas szimbólumot készülék tulajdonságokkal láthatjuk el.


Ha az azonosított készülék tokozott berendezés, akkor a készülék módosítás a 'ELMU/ÉMÁSZ Tokozott berendezés módosítása:' funkció szerint hajtódik végre!

---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> ---> --->

Készülék tervjel és sorszám módosítása

A nyomógomb után megjelenik a 'Tervjel módosítása:' párbeszédpanel. A tervjel és sorszám megadást támogatva listán megjelennek az áramút tervben már korábban definiált, készülékek azonosítói. Az új tervjelet és sorszámot a listáról választva, vagy a 'Tervjel', 'Sorszám' nyomógombok hatására megjelenő ablakban adjuk meg.

A szereléshelyen már létező tervjel sorszám választása esetén a rendszer hibajelzést adva megakadályozza a helytelen azonosítást. A hibajelzés: 'Ilyen tervjelű készülék már van az adott szereléshelyen!'

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a tervjel itt nem módosítható!

Készülék típus módosítása, frissítése

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készülék adatbázisban előre definiált készülék csoportban helyezhetünk el készülék típusokat, és csak az ilyen típusok használhatók fel a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekben.

A gomb megnyomása után megjelenik Készülék típus megadása párbeszédpanel, ahol a teljes Létesítményi törzsadattárból választva, a készülék felépítéseket és típus jellemzőket látva tudunk új típust választani. A készülék azonosítóit, jellemzőit, szereléshelyét eközben változatlanul hagyjuk.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Ha megváltoztatjuk a készülék típusát, akkor a rendszer elvégzi a Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése funkciót! Az ellenőrzés a készülékhez rendelt szimbólum megfelelőségére vonatkozik. Egyrészt, hogy a készülék típushoz van-e egyvonalas szimbólum felépítés megadva, vagy a szimbólum megfelel-e a 'NAFIR' objektum típusok objektum tulajdonság alapján Szimbólum csoporthoz rendeléshez!

Készülék névleges adatának módosítása, frissítése

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készülék adatbázisban előre definiált készülék csoportban helyezhetünk el készülék típusokat, és csak az ilyen típusok használhatók fel a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekben.

A gomb megnyomása után megjelenik Készülék névleges adat módosítása párbeszédpanel, ahol a készülékhez rendelt típuson belül a névleges adatokon módosíthatunk.

ELMŰ/ÉMÁSZ adatok:

A csoportban a kiválasztott készülék 'NAFIR' azonosítóját, a típusát, névleges adatait és ha van, akkor a további 'NAFIR' tulajdonságait láthatjuk.

A készülék adatok megjelenése, ha nincs a készüléknek típusa:

A készülék adatok megjelenése, ha a készülék nem az előre definiált 'NAFIR' készülék csoportban van az adatbázisban:

Mindkét előbbi esetben az egyvonalas terv 'NAFIR' exportja hibás lesz!

Ha a készülék az adatbázisban 'NAFIR' helyesen van megadva, akkor az adat visszajelzése során a készülék adat a 'NAFIR' objektum szerinti elnevezést tartalmazza. Az alábbi példában: Zárlatkorlátozó fojtótekercs. Továbbá tartalmazza az adatbázis szerinti névleges feszültség szintet is. Itt Un=10kV. Továbbá tartalmazza a készülék típusát, és ha van(-ak) a készülék jellemzőket és a névleges adatokat.

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítés az előre definiált készülék objektumokban még az alábbi kiegészítéseket tartalmazza:

Beépítési fázisok megadása:

Azon készülék típusok esetén, amelyre jellemző, hogy nem csak egy, vagy mindhárom fázisban kerülnek beépítésre, ott meg kell adni a beépítési fázisokat is. Ilyen esetben "ELMŰ/ÉMÁSZ adatok:" csoport így, jelenik meg. A "Beépítve az:" 'R', 'S', 'T', 'N' fázisban kapcsolók segítségével be kell állítani a tényleges beépítési fázisokat. Az 'N' beépítés nem kombinálható más fázis beépítéssel.

Transzformátorok szekunder, és tercier mező megadása:

A transzformátorok esetében a szimbólum vonatkoztatási referencia pontját mindig a primer feszültség szerinti mezőben kell elhelyezni. A szekunder mezőt, és ha van a tercier mezőt a rendszer automatikusan képes felismerni, ha a referencia pont alatt de 5.0 mm-es távolságon belül áthalad a primer és a szekunder mezőket határoló vonal. (Ha tercier tekercs is van, akkor a tercier és a szekunder mezőket határoló vonal a referencia pontól lefelé kell elválasztania a mezőket.)

A szekunder mező, és ha van, a tercier mező beállítható a megfelelő gomb segítségével


Tokozott berendezéshez tartozó készülék

Ha a készülék tokozott berendezéshez tartozik, akkor az adattáblán megjelenik az, hogy melyik tokozott berendezésnek a része.

A típus a tokozott berendezéshez rendelve

'A típus a tokozott berendezéshez rendelve' kapcsolóval a tokozott berendezéshez tartozó készülék típusát a tokozott berendezéshez rendeljük.

Ha ez a kapcsoló bekapcsolt, akkor a készülék típus elnevezése a tokozott berendezéshez rendelt típusnévvel lesz azonos abban az esetben ha a tokozott berendezéshez érvényes 'NAFIR' készülék típus van rendelve az adatbázisban.

Ilyen esetben a tozott készülékhez rendelt készülék készülék osztálya megtartja a készülék eredeti nevét, ha az 'NAFIR' kompatibilis készülék. Ez a készülék felveszi a tokozott berendezés készülék jelemzőit, és a névleges adatokat, ha a készülék típus 'Ismeretlen' elnevezésű.

Elhelyezés szereléshelyének módosítása

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben az egyvonalas szimbólum elhelyezéskor lekérdezésre kerül az adott pozícióhoz tartozó mező. A szereléshely listáról a rendszer automatikusan hozzárendeli az elso olyan szereléshelyet, amely az pozícióból meghatározott mezőhöz tartozik. A készülék szereléshelyhez való rendeléshez ez egy korrekt szereléshely lesz. Csak akkor módosítsuk a szereléshelyet, ha a mezőhöz több szereléshely is hozzárendelt, és a rendszer nem a kívántat választotta ki. Vagy a tervezés folyamán az elhelyezési pozícióhoz rendelt mező megváltozott!

A 'Szereléshely:' csoportban láthatjuk, hogy az elhelyezendő egyvonalas készülék mely szereléshely/(panel) egységen lesz elhelyezve. A gomb segítségével beállíthatjuk a kívánt szereléshelyet. (Lásd: Szereléshely kijelölése). Ha meglévő készüléket jelölünk ki, akkor a rendszer ellenőrzi a szereléshelyet.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a szereléshely itt nem módosítható!

Ha megváltoztatjuk a készülék elhelyezését, és a készülék nem típus nélküli, akkor a rendszer elvégzi a Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése funkciót! Ha a készülék típusa szerinti névleges feszültség nem egyezik meg az elhelyezés mező alfanumerikus jelből ('=D, E, H, J, K, M, N') adódó feszültséggel, akkor hibajelzést kapunk!

Szimbólum elforgatás módosítása

A tervlapon elhelyezett egyvonalas készülék szimbólumának elforgatását módosíthatjuk a funkció csoportban. Az ikonokkal jelölt fő forgatási irányokat egyetlen mozdulattal állíthatjuk be. (0, 90, 180, 270 fok)

Ha a kívánt forgatási irány megadására tetszőleges értéket írhatunk a szerkesztő ablakba. A legördülő listáról választhatóak nevezetes szög értékek, a fel/le gombokkal fél fokonként változtathatjuk az értéket, a gomb segítségével a szög mérési puffer lekérdezhető.

Ha az elforgatási pozíción módosítottunk, akkor az 'Elhelyezési adatok:' csoportban a gomb érvényessé válik, mellyel az eredeti forgatási irányt visszaállíthatjuk!

Készülék típus visszavonása

A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk típus nélküli készülékeket!

A funkcióval a már típussal rendelkező készülék típusát állíthatjuk vissza típus nélkülire. Csak akkor érvényes a gomb, ha az új készüléknek már van típusa.

Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

Készülék azonosítás visszavonás

A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk azonosítatlan egyvonalas szimbólumokat!

Az azonosítás visszavonása a gomb megnyomásával történik, ekkor a már korábban tervjel azonosítóval ellátott szimbólum azonosítója törlését végezhetjük el anélkül, hogy a piktogramot törölnünk kellene. Később az azonosítatlan szimbólumot új készülékhez rendelhetjük, újra azonosíthatjuk.

A készülék azonosítás visszavonása csak a végrehajtási megerősítési kérdés után hajtódik végre. A tervlapon az egyvonalas szimbólum változatlan pozícióban marad, de a készülék egyvonalas része törlődik. Ha a készülék az áramút logikai terven nem volt elhelyezve, akkor a készülék a nyilvántartásból is törlődik!

Szimbólum módosítása/frissítése

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben csak az előre elkészített NAFIR egyvonalas szimbólumok használhatók. Ha a létesítmény adatbázisban saját egyedi új egyvonalas szimbólumot hozunk létre, akkor az nem exportálható a NAFIR rendszer felé.

Ha másik szimbólumot szeretnénk a készülékhez rendelni, akkor ezzel a funkcióval ismét a Szimbólum kiválasztása funkcióba jutunk. A korábban választott szimbólum helyett újabbat választhatunk, vagy a meglévő kiválasztásával frissíthetjük a készülék képének megjelenését.

Ha a készülék nem típus nélküli, és a készülékhez van egyvonalas szimbólum felépítés megadva, akor csak az egyvonalas felépítés szerinti szimbólumokból lehet válaztani!
Ha nincs a készülékhez egyvonalas szimbólum felépítés megadva, akor a rendszer könnyítés képpen a készülék típushoz a 'NAFIR' objektum típusok objektum tulajdonság alapján, Szimbólum csoporthoz tartozó szimbólumokat kínálja fel a kiválasztáshoz!

Ha megváltoztatjuk a készülék szimbólumát, és a készülék nem típus nélküli, akor a rendszer elvégzi a Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése funkciót! Az ellenőrzés a készülékhez rendelt szimbólum megfelelőségére vonatkozik. Egyrészt, hogy a készülék típushoz van-e egyvonalas szimbólum felépítés megadva, vagy a szimbólum megfelel-e a 'NAFIR' objektum típusok objektum tulajdonság alapján Szimbólum csoporthoz rendeléshez!

Vonal szín váltás

A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készüléket megjelenítő szimbólum vonalszín módosítása egyedileg nem lehetséges. Az átszínezés egy előre beállított paletta szerint, a készülék szereléshelyhez való rendelés alapján történik. A készülék szereléshelye megadja mezőhöz tartozást. A mező azonosító első betűjele meghatározza a berendezés feszültség szintjét, amely az átszínezés alapja.

Ezért az átszínezés 'NAFIR' kiegészítésben mindig be van kapcsolva, és a checkbox érvénytelen, nem lehet kikapcsolni. Az átszínezés szabályai több színkódot is tartalmazó szimbólum elemre:

  • A legtöbb berendezés csak egy feszültségszinten építhető be. /pl.: megszakító, szakaszoló…/ Ezen berendezések szinte valamennyi feszültségszinten előfordulnak. Ezen berendezéseket megjelenítő szimbólumokat csak egy vonal színnel megjelenítve találhatjuk az adatbázisban. Ezen szimbólumokat a konkrét berendezés feszültségszintjének megfelelő színnel jelenítjük meg a terveken.
  • Azon berendezéseket megjelenítő szimbólumok, melyek valamilyen egyéb funkciót hordozó információt is tartalmaz, /például készülék tokot, együvé tartozás határolása. Lásd FANONE/ két féle vonal szín is tartalmaznak. Ekkor az átszínezés szabálya az, hogy az alacsonyabb színkódú / általában 0/ vonal színe az átszínezés során változatlan marad, míg a nagyobb színkódú a feszültségszintnek megfelelő színűre vált.
  • A transzformátorokat megjelenítő szimbólumok viszont három féle színű vonallal szerkesztett. Az átszínezés szabálya itt is hasonló az előzőhöz. A legalacsonyabb színkódú / általában 0/ vonal színe az átszínezés során változatlan marad, míg a következő színkódú a transzformátor primer feszültségszintnek megfelelő színűre vált. Ez a feszültségszint, ahol a transzformátor megjelenítésre kerül. A harmadik vonal színkódot palettáról rendeljük a szimbólumhoz.
  • Egyetlen egy tercier, háromtekercses transzformátor található az egyvonalas adatbázisban, az is egy állomásban van két helyen felhasználva. Ennek a szimbólumnak a feszültség szint szerinti színezése megfelel a felhasználásának megfelelően.
  • Az egyvonalas készülék szimbólumai elhelyezéskor átszínezhetők. Ez lehetőséget ad például az egyvonalas tervek feszültségszintenként történő eltérő színezésére, anélkül, hogy az adatbázisban az adott jelből színenként megszerkesztenénk a jeleket.

    A checkbox az egyvonalas szimbólum átszínezésének bekapcsoltságát jelzi. Bekapcsolt állapotában a szimbólum minden vonala, köre és felirata a beállított színű lesz, függetlenül az adatbázisban megadottaktól! A kép mutatja az új vonal jelleget, amit a gombbal lehet megváltoztatni! (Lásd: Vonal stílus beállítása)

    Szimbólum tükrözés

    A 'X' és 'Y' tükrözés kapcsolók az egyvonalas szimbólum 'x' és 'y' tengelyre való tükrözését teszi lehetővé.

    Egyvonalas készülék tervjel felirat stílus beállítása

    Az készülék egyvonalas képe az ablakban látható. Ebben az ablakban beállítható a készülék tervjelének megjelenésének módja: (Lásd: Egyvonalas készülék tervjel felirat stílus beállítása)

    Készülék költség kódjának módosítása

    Az ablakban módosíthatjuk a készülék költség kódját.
    (Lásd: Új/Meglévő/Felhasznált/Bontandó/Cserélendő költség adatok megadása)

    Készülék rövid funkcióleírás módosítása

    A készülék rendeltetésére, funkciójára utaló rövid leírást itt módosíthatjuk ebben az ablakban. (Lásd: Megjegyzés megadása készülékhez)

    Az adatbeviteli szerkesztő ablak mellett elhelyezett gomb segítségével a felhasználó sablonba tárolhatjuk, gomb segítségével a sablonból törölhetjük az ablak tartalmát! A gomb segítségével a felhasználói sablonban eltárolt szövegekből választhatunk!


    A készülék módosítás befejezése mentés nélkül.

    Az elvégzett módosítások rögzítése a tervlapon és a készülék nyilvántartásban.

    Ha a készülék nem típus nélküli, akkor a rendszer elvégzi a Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése funkciót! Az ellenőrzés a készülék típusa szerinti névleges feszültség és az elhelyezés mező alfanumerikus jelből ('=D, E, H, J, K, M, N') adódó feszültséggel való egyezésre, valamint a készülékhez rendelt szimbólum megfelelőségére vonatkozik. Itt ellenrzésre kerül még a készülék beépítési fázisok és a szimbólumhoz megadott fázisszám öszhangja is!

    Ha hiba van, akkor itt lehetőségünk van visszatérni a funkcióba, és elvégezni a hiba kijavítását!


    A készülék szereléshelyhez való rendelés alapján a rendszer megpróbálja automatikusan beállítani a készülék elem grafikus réteg elhelyezését. A szereléshelynek mezőhöz rendelése alapján a feszültségszintet meg kell tudni állapítani. Azaz a mező azonosító a következő formátumú legyen: (= B,C,D,E,H,J,K... ) Ha ez megvan, akkor már csak a rajz réteg listában a feszültség szinthez tartozó készülék réteget kell megtalálni. Ha ez is megvan, akkor a készülék elemet a rendszer automatikusan, függetlenül az érvényben lévő beállítástól, az így kiválasztott rétegre helyezi.

    Készülék elem - réteg - egyeztetés:

    220 kV

    "120kV-os készülék"

    120 kV

    "120kV-os készülék"

    30 kV

    "30-20-10kV-os készülék"

    20 kV

    "30-20-10kV-os készülék"

    10 kV

    "30-20-10kV-os készülék"

    3 kV

    "6-3-0,4kV-os készülék"

    6 kV

    "6-3-0,4kV-os készülék"

    0,4 kV

    "6-3-0,4kV-os készülék"

    Ha a rendszer 'NAFIR' kiegészítése a készülék szereléshelyébol a feszültség szintet nem tudja azonosítani, vagy az azonosított feszültség szintnek megfelelo készülék réteg nem található, akkor a megszerkesztett készülék elemet a rendszer az érvényesen beállított aktív rétegre helyezi! Ha az elemeket egy megkívánt rajzi rétegre kívánjuk helyezni, akkor a művelet meghívása előtt a Réteg beállítások [R] funkcióban jelölhetjük ki az aktív réteget. Itt adhatunk meg új rétegeket is.


    Gyors funkció elérés:

    Ha a lebegő menü és elem kijelölés használata bekapcsolt, és egyvonalas készülék van kijelölve, akkor:

    A készülék módosítását elvégezhetjük a lenyomott jobb oldali egérgomb felengedésre megjelenő lebegő menüben megjelenő Készülék módosítás funkció segítségével.

    A készülék módosítását elvégezhetjük készülék rajzolatán végrehajtott bal oldali egérgomb dupla kattintásával is.


    Lásd:

    Készülék adatok 'NAFIR' szerinti ellenőrzése

    Készülék elhelyezés

    Készülék törlés

    Készülék lista...


    Lásd még:
    Az egyvonalas tervek NAFIR kompatibilitásának kritériumai
    A NAFIR kompatibilitású egyvonalas tervezés
    Az egyvonalas tervek exportálása a NAFIR rendszerbe
    Tokozott berendezés a NAFIR egyvonalas rendszerben

    Korlátozások/megjegyzések:

    A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk típus nélküli készülékeket!

    A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készülék adatbázisban előre definiált készülék csoportban helyezhetünk el készülék típusokat, és csak az ilyen típusok használhatók fel a 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervekben.

    A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben csak az előre elkészített 'NAFIR' egyvonalas szimbólumok használhatók. Ha a létesítmény adatbázisban saját egyedi új egyvonalas szimbólumot hozunk létre, akkor az nem exportálható a 'NAFIR' rendszer felé.

    A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben a készüléket megjelenítő szimbólum vonalszín módosítása egyedileg nem lehetséges. Az átszínezés egy előre beállított paletta szerint, a készülék szereléshelyhez való rendelés alapján történik. A készülék szereléshelye megadja mezőhöz tartozást. A mező azonosító első betűjele meghatározza a berendezés feszültség szintjét, amely az átszínezés alapja.

    A 'NAFIR' egyvonalas kiegészítésben az egyvonalas szimbólum elhelyezéskor lekérdezésre kerül az adott pozícióhoz tartozó mező. A szereléshely listáról a rendszer automatikusan hozzárendeli az első olyan szereléshelyet, amely az pozícióból meghatározott mezőhöz tartozik. A készülék szereléshelyhez való rendeléshez ez egy korrekt szereléshely lesz. Csak akkor módosítsuk a szereléshelyet, ha a mezőhöz több szereléshely is hozzárendelt, és a rendszer nem a kívántat választotta ki.

    A 'NAFIR' kompatibilis egyvonalas tervek készítéséhez ne használjunk azonosítatlan egyvonalas szimbólumokat!


    Korlátozások/megjegyzések:

    A gombbal kiválasztott készülék típusát a rendszer a modul futása alatt megőrzi. Új készülék megadásakor automatikusan ezt a típust rendeli az új készülékhez!

    Ha a készülék az áramút terven is felhasznált, akkor a típus itt nem módosítható!

    Kapcsolat/E-mail Omega-Soft Kft.
    1992-2022
    Minden jog fenntartva. ©
    OmegaSoft WEB Site